Новини

СВІТ, ЩО ЄДНАЄ: ЕТНОГАЛЕРЕЯ «СПАДОК»

Більше двадцяти років ретельних пошуків. Майже 5000 рідкісних старовинних артефактів народної творчості та ужиткових речей зі всієї України. Безліч захоплених поглядів і незвичайних відкриттів. Усе це – етногалерея «Спадок» у Тернополі.

Єдність України в пам’ятках

Від розмаїття автентичних речей в етногалереї просто розбігаються очі. Хочеться уважно розглянути кожну деталь: намистини на витончених прикрасах, найдрібніші орнаменти на розкішних вишиванках, розписи на глиняних виробах. А від усвідомлення, що багатьом із цих речей – від ста до двохсот років, огортає невимовне відчуття. Так, завдяки власникам етногалереї  відомим у краї меценатам та підприємцям – Тарасу та Ірині Демкурам – тут можна побачити давні етнічні українські строї, старовинні жіночі прикраси, колекційні рушники, козацькі та писані домашні ікони, глиняні вироби, рідкісні документи та багато іншого.

А почалося все зі знаменитих борщівських чорновишитих бавняних рукавних сорочок із домотканного конопляного полотна, особливість яких у тому, що їх здавна вишивали у селах півдня Тернопільської області бавняними (шерстяними) нитками в основному чорного кольору (за легендами і переказами), використовуючи спеціальні техніки вишивання, які на сьогодні частково втрачені. Ірина Демкура, яка родом із Борщева, отримала у спадок борщівську вишиванку. Тоді в родини виникло зацікавлення автентичними українськими речами, бажання колекціонувати і зберігати їх, не дати їм зникнути у вирі часу, розуміння цінності того, що передали нам наші прийдешні покоління для продовження історії українського роду.

Спочатку Тарас та Ірина Демкури збирали пам’ятки з Поділля і Галичини. Згодом до їхньої колекції додалися старовинні експонати з Буковини, Львівщини, Покуття, Київщини, Чернігівщини, Слобожанщини, і не тільки. Етногалерея «Спадок» – це спадок усієї України, мозаїка пам’яток чи не зі всіх її частин. Вона захоплює справжнім розмаїттям і дивовижною єдністю своїх елементів, від трипільських символів до сучасних орнаментів, переконуючи в тісному зв’язку і нероздільності українських територій.

Наталія Волощук

Наталія Волощук

Автор, Куратор проекту "Віртуальний простір Борщівської вишиванки".

Leave a Reply